Jeśli:
1. masz problemy z pamięcią, które zakłócają codzienne życie;
2. rozwiązywanie problemów lub planowanie czynności sprawia ci kłopot;
3. dostrzegasz trudności w wykonaniu codziennych zadań w domu, w pracy lub w czasie wolnym;
4. odczuwasz zmieszanie związane z czasem lub miejscem;
5. masz problemy z rozumieniem obrazów i relacji przestrzennych;
6. zauważasz problemy z rozumieniem słów w mowie i piśmie;
7. gubisz (przekładasz) rzeczy i tracisz zdolność śledzenia drogi, którą przeszedłeś;
8. napotykasz problemy z podejmowaniem decyzji lub w ocenie faktów;
9. wycofujesz się z aktywności związanej z pracą lub życiem towarzyskim
10. odczuwasz wahania nastroju i zmiany osobowości
prawdopodobne jest, że możesz mieć chorobę Alzheimera.
Lekarze i naukowcy zgadzają się, że wczesne wykrycie choroby Alzheimera ma zasadnicze znaczenie dla możliwości jej leczenia, a z pewnością jest niezwykle ważne dla spowolnienia postępu choroby.
Najnowsze badania, prowadzone w szpitalu w Uniwersytecie San Luis Potosi w Meksyku, pokazują, że oznaczanie obecności niektórych białek w skórze może pomóc wykryć chorobę Alzheimera zanim pojawią się jej pierwsze objawy.
Zespół kierowany przez dr Ildefonso Rodriguez-Leyva, uznał, że skóra - ponieważ ma takie samo pochodzenie jak tkanka mózgowa - może służyć jako okno, przez które zaglądamy do mózgu na poziomie molekularnym.
Oparli swoją teorię na wcześniejszych (pośmiertnych) badaniach osób z chorobą Parkinsona, które ujawniły, że w skórze chorych obecne były te same osady białkowe co w mózgu.
Aby sprawdzić swoją teorię, naukowcy wykonali biopsję skóry zza ucha u 65 wolontariuszy – pośród których 12 było zdrowych, a 53 miało chorobę Parkinsona, Alzheimera lub inną postać demencji. Okazało się, że w skórze osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera lub Parkinsona, odnotowano wyższy poziom białka ?- i ?-synukleiny.
Oba białka mają odpowiednio cechy choroby Alzheimera i Parkinsona.
Dr Ildefonso Rodriguez-Leyva stwierdza: "To badanie otwiera możliwość, by dostrzec nieprawidłowe białka w skórze zanim pojawią się objawy ze strony centralnego układu nerwowego lub deficyty poznawcze."
Badanie oczywiście wymaga potwierdzenia w większej skali. Niemniej naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże stworzyć leki, które będą skuteczniej zapobiegać tworzeniu się złogom białek - tau i alfa synukleiny, a tym samym być może zapobiegać procesowi chorobowemu.
Wartością tego badania jest to, że ewentualny test diagnostyczny byłby minimalnie inwazyjny i mógłby zapewnić wcześniejszą i bardziej dokładną diagnozę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.