Terapia wzmacniająca (Validation Therapy) Naomi Feil jest dziś powszechnie znana i choć tak niedawno była rewolucyjną zmianą w zakresie opieki nad osobami starszymi i chorymi z demencją, to dziś uchodzi za nudną klasykę.
Jednak sądzę - przyglądając się temu, co nas spotyka w różnego rodzaju zakładach opieki, w szpitalach – że warto przypomnieć podstawowe reguły tej terapii.
Niby są oczywiste, ale czy stosowane?
Chętnie powiesiłbym te zasady w szpitalach, obok praw pacjenta.
- Każdy człowiek jest wyjątkowy i jego indywidualność powinna być szanowana.
- Każdy człowiek ma swoją godność, nie ważne jak bardzo jest zdezorientowany.
- Zawsze istnieje przyczyna zachowania zdezorientowanych starych ludzi.
- Zachowanie starego człowieka jest nie tylko funkcją anatomicznych zmian w mózgu, ale kombinacją zmian fizycznych, społecznych i psychologicznych, które dotykają jego całego życia.
- Starzy ludzie nie mogą być zmuszani do zmiany swoich zachowań. Zachowanie człowieka może ulec zmianie tylko wtedy, gdy ktoś chce je zmienić.
- Starzy ludzie muszą być akceptowani i nie powinni być osądzani.
- Każdy etap życia nakłada na nas szczególne zadania. Nie wykonywanie tych zadań na odpowiednim etapie życia może prowadzić do problemów psychologicznych.
- Gdy pamięć krótkoterminowa zawodzi, starsze osoby próbują przywrócić równowagę swemu życiu sięgając do wcześniejszych doznań, do wspomnień. Gdy słabnie wzrok, aby coś zobaczyć korzystają z "oka umysłu" (wyobraźni). Gdy słabnie słuch, słuchają dźwięków z przeszłości.
- Bolesne uczucia, które są wyrażane, należy przyjąć do wiadomości i traktować z zaufaniem, wtedy będą słabnąć. Bolesne uczucia, które są ignorowane lub tłumione, stają się bardziej intensywne.
- Empatia buduje zaufanie, zmniejsza niepokój i przywraca seniorowi godność.
Validation Therapy, Naomi Feil, “The Validation Breakthrough: Simple techniques for Communicating with People with Alzheimer’s-Type Dementia," 1993
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.