Choć od pewnego czasu panuje moda na holistyczną, naturalną medycynę, medycyna „profesjonalna” nadal uważa ziołolecznictwo za szarlatanerię.
Na szczęście naukowcy sięgają do źródeł i badają leki niesyntetyzowane, które przez wieki służyły ludziom i zwierzętom, a wywoływały wiele mniej efektów ubocznych.
Opublikowane w tym roku badania wykazują, że mięta i rozmaryn mogą poprawić pracę mózgu, usprawnić procesy uczenia się i pamięci.
Odkryto, że oba zioła zawierają bardzo wartościowe antyoksydanty.
Susan Farr, profesor geriatrii w Saint Louis University School of Medicine, uważa nawet, że związek między spożywaniem tych ziół, a zmniejszeniem deficytów spowodowanych łagodnym zaburzeniem funkcji poznawczych, może być wstępem do nowej terapii choroby Alzheimera.
Na razie testy przeprowadzono na zwierzętach, ale już można powiedzieć, że ekstrakt z mięty zielonej i ekstrakt z rozmarynu podawany w jedzeniu powstrzymywał spadek zdolności poznawczych związany z procesem starzenia się.
Stwierdzono, że podawanie ekstraktu zmniejsza stres oksydacyjny w częściach mózgu, które kontrolują uczenie się i pamięć.
Wyższe dawki związek ekstrakt z rozmarynu był najpotężniejszym w poprawie pamięci i uczenia się w trzech badanych zachowań. Ekstrakt rozmarynu niższe dawki poprawił pamięć w dwóch testów behawioralnych, tak jak związek z ekstraktu z mięty wykonane.
Były też oznaki stresu oksydacyjnego " zmniejszonym " -znakiem spadku związanego z wiekiem w tej części mózgu, która kontroluje uczenie i pamięć.
Najskuteczniejszy okazał się ekstrakt z rozmarynu o wysokim stężeniu - karmione nim myszy lepiej radziły sobie podczas trzech testów badających funkcje poznawcze. Niższa dawka rozmarynu i ekstrakt z mięty poprawiały wyniki gryzoni podczas dwóch testów.
Badania będą kontynuowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.