niedziela, 21 czerwca 2015

SAGE - test do samooceny zdolności poznawczych

Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimera bije na alarm.

Zaledwie 45% pacjentów z chorobą Alzheimera o rozpoznaniu dowiedziało się od swojego lekarza.

Lekarze boją się choroby Alzheimera bardziej niż choroby nowotworowej. W przypadku raka piersi, prostaty, jelita grubego, płuc, aż 90% pacjentów rozmawia o rozpoznaniu z lekarzem.


Lekarze boją się postawić diagnozę, a przede wszystkim boją się przekazać diagnozę choremu i jego rodzinie. Starają się chronić pacjenta przed złą wiadomością. Mnożą badania, aplikują leki wspomagające, przez co pacjenci tracą szansę na właściwą terapię.

Z drugiej strony chorzy, na ogół osoby świadome możliwych i narastających problemów, bronią się przed przyjęciem diagnozy do wiadomości. Traktują chorobę jako stygmat, starają się ją ukryć, maskują objawy.
Rodziny chorych także nie radzą sobie z diagnozą. „Choroba Alzheimera” brzmi jak wyrok śmierci, choć pacjent może żyć jeszcze długo. Wyrok nie tylko dla bliskiej i kochanej osoby, ale także dla kogoś, kto będzie musiał zrezygnować z życia, aby chorym się opiekować.

Jak dotychczas nie udało się opracować skutecznego leku, ani tym bardziej żadnej szczepionki przeciw chorobie.
A stosowane leki, które hamują proces chorobowy, działają najkorzystniej na wczesnym etapie.
Leki i właściwe postępowanie terapeutyczne mogłyby istotnie opóźnić prawdziwy atak choroby.
Zatem im szybciej pacjent dowie się o nadchodzącym zagrożeniu, podda się terapii, a jednocześnie zacznie pielęgnować funkcje poznawcze, tym większa szansa, że będzie mógł funkcjonować samodzielnie, a choroba nie będzie się rozwijać.

Dlatego grupa ekspertów z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio opracowała nowe i proste badania poznawcze, dostępne online (niestety tylko w wersji językowej angielskiej i hiszpańskiej), dzięki któremu laik może uzyskać informację, czy jego problemy poznawcze są objawem choroby, czy tylko przemęczenia.

The Self-Administered Gerocognitive Exam - SAGE – może poprawić życie pacjentów, przyspieszyć wykrycie demencji i udoskonalić opiekę na wczesnym etapie procesu chorobowego.

SAGE jest testem przesiewowym do samodzielnego wykonania.
Składa się z szeregu pytań i zadań. Jego rozwiązanie wymaga około 15 minut.





Można go wykonać w domu, a potem omówić wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu.
Test jest na tyle prosty, że większość seniorów może dokonać interpretacji wyników – samodzielnie lub z pomocą bliskich – na podstawie dostępnego online podręcznika.
Można go też wykonać w poczekalni u lekarza, czekając na wizytę, przez co czas oczekiwania nie jest czasem stracony.
Może być wykonywany indywidualnie, ale także przez grupę pensjonariuszy w domu opieki.
Test ma 4 wersje, co pokazuje, że nie ma w nim „prawidłowych” odpowiedzi, może być powtarzany, a uzyskany w teście wynik może się zmieniać w czasie.

SAGE ma pomóc odróżnić normalne - związane z wiekiem i procesem starzenia się - zmiany funkcji poznawczych od prawdziwych problemów i zaburzeń.
Badania wykazały, że SAGE jest niemal tak samo skuteczny jak bardziej złożone i zaawansowane testy. Jego czułość, czy też dokładność, to 79%.
SAGE nie zastępuje bardziej zaawansowanych testów, ale pozwala ustalić, czy bardziej dokładne badanie psychologiczne jest konieczne.
Podstawową ideą SAGE jest dokonanie samooceny swoich zdolności poznawczych i pamięci, ale – jak doradzają jego twórcy – przede wszystkim jest pomocą dla lekarza, gdyż dzięki niemu rozmowa z pacjentem może być bardziej rzeczowa i efektywna.

Dr Douglas Scharre – jeden z promotorów SAGE – zauważa, że wyniki mogą być sygnałem, że bliscy seniora powinni rozpocząć uważne monitorowanie, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i dobrą kondycję, a także chronić go przed wykorzystywaniem przez finansowych drapieżników.
Dr Douglas Scharre zdaje sobie sprawę, że zarówno chory, jak jego bliscy, we wczesnym stadium zaburzeń unikają diagnozy, lękając się potwierdzenia obaw, ale jego zdaniem SAGE jest niezwykle przydatnym i niezbędnym narzędziem, ponieważ pozwala – na przykład – unikać stosowania leków, które mogą pogłębiać problemy poznawcze, informuje o konieczności zmiany leków, lub pomaga zadbać o zdolności poznawcze, aby utrzymać dobrą kondycję jak najdłużej.
I dotyczy to nie tylko choroby Alzheimera.

Trudno się z tym nie zgodzić. Dlatego namawiam polskie stowarzyszenia, by jak najszybciej udostępniły test polskim pacjentom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.