poniedziałek, 3 marca 2014

Czy zmiana ubioru może przełamać barierę wieku?


Choć żyjemy w świecie totalnej wolności, szczególnie w sferze ubioru, nadal gdzieś w głębi nas tkwi, że osobom w podeszłym wieku nie wypada nosić pewnych rzeczy.
O dziwo, odnosi się to głównie do stylu, a nie rozmiaru. Bo, gdy już się przełamiemy i pobiegniemy na oślep za radami stylistów, to zakładamy na siebie ubrania za ciasne, zbyt barwne, za strojne i od razu szokujemy, bo „wnętrze” nie pasuje do stroju.

Poglądy na to, co i jak, a szczególnie kiedy należy na sobie nosić, są podstawową barierą porozumienia między pokoleniem dziadków i wnuków.


Tymczasem, okazuje się, że gdyby dziadkowie ubrali się w stroje wnuków – dopasowane do ich figury – być może rozwiązaliby przynajmniej część swoich problemów z poczuciem osamotnienia, czy społecznej alienacji.

Przypomnę pewien eksperyment. Oto grupę mężczyzn w bardzo zaawansowanym wieku, w zasadzie niedołężnych i niesamodzielnych, na tydzień odizolowano od świata.
Panowie zamieszkali w domu urządzonym w stylu z czasów ich młodości. Przygotowano dla nich specjalne rozrywki – program telewizyjny – produkty żywnościowe, tak by wydawało im się, że przenieśli się w czasie i cofnęli o 20 lat.
Przez tydzień mieli sobie radzić sami z codziennością.
Wydawało się to bardzo okrutne, przyglądając tym stetryczałym dziadkom…
Ale, owa wycieczka w czasie spowodowała, że już po 72 godzinach wszyscy uczestnicy eksperymentu dostosowali się do samodzielności. Minęły problemy ze snem, wstawali, golili się, przygotowali posiłki, żywo ze sobą dyskutowali.
Co zaskakujące, po 7 dniach u każdego wyniki badań medycznych uległy gwałtownej poprawie.

Eksperyment dowiódł, że nasza psychika kryje jeszcze nieodkryte zasoby, dzięki którym możemy znacznie poprawić jakość swego życia w okresie starości.

Równie ciekawym eksperymentem jest „Wiosna-Zima” - projekt młodego fotografa z Singapuru, Qozop.
Zaprosił on młodych ludzi i ich rodziców lub dziadków do sesji zdjęciowej, w której mieli zamieniać się ubraniami, charakterystycznymi dla ich osobistego stylu. Oczywiście, różnica stylów wydawała się przeszkodą nie do przebycia, dlatego ubrania dopasowano do modeli.
Niewielu Europejczyków zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo młodzi Azjaci oddalili się od tradycji i kultury starszych pokoleń. Szacunek dla starszych, przypisywany wschodniej kulturze, jest już tylko mitem. Dlatego właśnie w Azji poczucie osamotnienia i społeczna alienacja osób starszych staje się szczególnie istotnym problemem.
Qozop, na swych zdjęciach, pokazuje, że jeśli szacunek jest relacją wzajemną, a do tego mamy do siebie dystans, bariery międzypokoleniowe łatwo zburzyć.
Wielu z uczestników jego sesji tak dobrze się bawiło, a także tak dobrze poczuło się w „skórze” przeciwnego pokolenia, że już do końca dnia pozostawali w nowym stroju.

Qozop na swej stronie informuje, że eksperyment trwa i ciągle poszukuje chętnych.
A może warto przeprowadzić taki eksperyment w zaciszu swojego domu?


Wszystkie zdjęcia pochodzą z www.facebook.com/qozophoto


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.