sobota, 18 lipca 2015

Młodość rozwiązuje problemy starości

I oto żywy dowód na to, że należy pielęgnować i rozwijać kreatywność u młodych ludzi.

Wiedza oczywiście się przydaje, ale jeśli wzbogacimy ją kreatywnością, nastolatki mogą rozwiązać podstawowe problemy seniorów.


Uczmy się tego, bo być może podobnych nastolatkow i w naszym kraju jest sporo.


Krtin Nithiyanandam – 15-letni uczeń z Sutton Grammar School w Epsom, Surrey – jak może się okazać, położył milowy kamień na drodze do pokonania choroby Alzheimera.
Choroby, która każdego roku zabija więcej osób niż nowotwory piersi i prostaty razem.
A jako że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie milionom ludzi na świecie, stała się prawdziwym wyzwaniem dla nauki i medycyny XXI wieku.

Obecnie chorobę można wykryć jedynie poprzez serię testów poznawczych lub zaglądając do mózgu chorego po jego śmierci.
Nie dysponujemy skutecznym lekiem, a te znane, najbardziej efektywne są we wczesnej fazie choroby, mogą spowolnić jej postęp, ale nie zahamować.

Krtin Nithiyanandam zainteresował się chorobą Alzheimera, bo pasjonuje się neurologią – zamierza studiować medycynę – i biologią mózgu.

Krtin opracował test, który pozwala wykryć chorobę Alzheimera na 10 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów – zaburzeń poznawczych – a prawdopodobnie może zatrzymać rozwój choroby.
Dodatkowo, ułatwia badanie chorych i stanowi narzędzie do znalezienia odpowiedzi na pytania dlaczego i jak choroba się rozwija.

Krtin wymyślił „konia trojańskiego” procesu chorobowego.
Przeciwciała, które mogą przenikać do mózgu i wiązać neurotoksyczne białka.
Przeciwciała sprzężone są z nanocząsteczkami fluorescencyjnymi, które można śledzić w czasie skanowania mózgu. Dzięki tej nieinwazyjnej sondzie możliwa będzie obserwacja postępu choroby i skutków terapii.

Przeszkodą w diagnozowaniu i leczeniu demencji i chorób neurodegeneracyjnych jest bariera krew-mózg. To dodatkowa struktura komórkowa, otaczająca naczynia krwionośne w mózgu, która chroni nasz najważniejszy organ przed czymś, co nie jest mu absolutnie niezbędne.
Przeciwciała opracowane przez Krtina są w stanie tę barierę przekroczyć, a dodatkowo - „zakuć w kajdanki” – związać neurotoksyczne białka, które pojawiają się na wczesnym etapie choroby. Jeśli okaże się to skuteczne, to przeciwciała powstrzymywałby rozwój, a nie tylko hamowałyby postęp choroby Alzheimera.

Krtin zgłosił swój test do Google Science Fair Prize i zdobył prestiżową nagrodę - stypendium i opiekę naukową dla swojego pomysłu.
Brawa dla młodego człowieka i jego pasji. Ale także brawa dla nauczycieli.
Ojciec Krtina przeniósł się do Wielkiej Brytanii z Indii. Jest konsultantem IT.
Matka Krtina jest nauczycielem.
Chwali się systemowi edukacji, że opiera się stereotypom i potrafi otworzyć horyzonty dla takich ludzi, jak Krtin.

Wiadomość zaczerpnięta z www.telegraph.co.uk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.