niedziela, 29 marca 2015

Depresja towarzyszy czy poprzedza chorobę Alzheimera?

14 stycznia 2015 r. internetowe wydanie Neurology doniosło o wynikach interesujących badań na temat korelacji pomiędzy demencją a depresją, lękiem i niepokojem.

Badaniami objęto ponad 2400 osób, w wieku 50 i więcej lat, które zgłosiły się do jednego z 34 ośrodków zajmujących się chorobą Alzheimera w Stanach Zjednoczonych i u których w czasie tej pierwszej wizyty nie odnotowano żadnych problemów poznawczych.
Następnie przez siedem lat obserwowano badanych pod kątem zaburzeń zachowania, emocjonalnych i poznawczych.
W czasie obserwacji objawy demencji pojawiły się u nieco ponad połowy uczestników, druga połowa pozostała poznawczo sprawna.
Z wyników dowiadujemy się, że u osób, u których zdiagnozowano demencję (w porównaniu z osobami zdrowymi) o wiele częściej obserwowano problemy z zachowaniem i wahania nastroju, takie jak apatia, zmiany apetytu, drażliwość, depresja we wcześniejszym okresie.
I tak 30% badanych, którzy popadli w demencję, leczono na depresję w ciągu czterech lat od wstępnej oceny, w porównaniu z 15% badanych, którzy pozostali zdrowi.
Dodatkowo, osoby, u których pojawiła się demencja, miały ponad dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję niż osoby, u których demencja nie rozwinęła się.
U osób z demencją prawdopodobieństwo pojawienia się urojeń było 12 razy większe niż u osób bez demencji.
Wcześniejsze badania wykazywały, że u 90% osób z objawami choroby Alzheimera, notowano także depresję, lęk i pobudzenie. Badanie cytowane powyżej sugeruje, że zaburzenia te pojawiają się przed objawami demencji i mogą być jej zapowiedzią. Choć ciągle nie wiadomo, czy depresja jest odpowiedzią na postęp choroby Alzheimera i jest jej skutkiem, czy rozwija się niezależnie w wyniku tych samych podstawowych zmian w mózgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.