poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Jak być w pełni szczęśliwym – metody potwierdzone przez naukę…



Szczęście należy do kategorii pojęć, o których sądzimy, że są powszechnie rozumiane.

Dlaczego? Bo „szczęście” dostępne jest każdemu człowiekowi bez względu na status majątkowy, pochodzenie, wykształcenie, wiek, stan zdrowia… A może raczej, każdy może się czuć nieszczęśliwym, niezależnie od tego, czy są, czy nie ma obiektywnych do tego przesłanek.


Każdy ma własną definicję szczęścia i pomysł na temat tego, jak je zdobyć.
Obecnie, wydaje się, że „szczęście” jest swoistą obsesją ludzkości. Człowiek musi, a przynajmniej powinien być szczęśliwy. Inaczej jest niepełny, ułomny, nieprzystosowany.
Albo w depresji (która - z innych powodów, ale jednak – również stanowi modę ery portali społecznościowych i aplikacji na telefon komórkowy, naprowadzających na właściwe cele…).

Można przyjąć, że „człowiek szczęśliwy”: odczuwa przyjemność (z tego, co robi, z tego, kim jest), jest zaangażowany (nie tylko w działanie, ale życie w ogóle), ma poczucie znaczenia (tak siebie, jak i tego, co robi). Gdy brakuje nam choćby jednego z trzech elementów, szczęście jest niepełne.
Naszym zadaniem staje się zabieganie o pełnię szczęścia.

O tym, że jesteśmy szczęśliwi świadczą emocje: radość, wdzięczność, spokój ducha, zainteresowanie, nadzieja, duma, podziw, inspiracja, szacunek i miłość.

Przez bardzo wiele lat filozofia i nauka zgodnie uważały, że na szczęście trzeba sobie zapracować.
Pracujesz dużo i wydajnie, odnosisz sukces. A jak odniesiesz sukces, będziesz szczęśliwy.

W dobie neuroobrazowania mózgu, wiemy z pewnością, że jest odwrotnie.
Sukces odnoszą tylko ludzie szczęśliwi.
Zatem to najpierw należy zadbać o poczucie szczęścia, a potem z tym poczuciem przystąpić do działania.
Ludzie szczęśliwi są kreatywni, efektywni, a dodatkowo inspirujący.
A co najważniejsze, wydają się młodsi!

A oto garść metod – potwierdzonych w badaniach naukowych - które mogą nas doprowadzić do szczęścia.

Ćwicz - 7 minut dziennie wystarczy do szczęścia

Wysiłek fizyczny ma ogromny wpływ na nasze szczęście i dobre samopoczucie. Okazało się, że to także skuteczna strategia przezwyciężenia depresji.
Przebadano trzy grupy pacjentów z depresją (o podobnym natężeniu choroby, podobnych objawach) – pierwszą poddano terapii lekowej, druga brała leki i ćwiczyła, trzecia tylko ćwiczyła. Po 6 miesiącach od zakończenia eksperymentu, w grupie lekowej 38% pacjentów nadal wykazywało objawy depresji. W grupie kombinowanej było lepiej, u 31% notowano objawy. W grupie ćwiczącej zaledwie 9%.
Oczywiście nie trzeba cierpieć z powodu depresji, by odczuć korzystne zmiany.
Porównywano efekty różnych metod odpoczynku. Pierwsza grupa przez 6 dni, codziennie przez 40 minut czytała relaksującą lekturę, druga przez 40 minut ćwiczyła (przy czym nie chodziło o efekt sportowy, czy też odchudzanie). W badaniu wzięło udział 16 mężczyzn i 18 kobiet.
Po eksperymencie u nikogo nie zaszły zmiany w ciele, ale – bez względu na płeć – osoby ćwiczące były bardziej szczęśliwe i miały lepsze nastawienie do życia, łatwiej przystępowały do działania.

Wysypiaj się - będziesz bardziej odporny na negatywne emocje

Negatywne doświadczenia przetwarzane są w ciele migdałowatym; pozytywne lub neutralne wspomnienia rejestrowane są przez hipokamp. Brak snu bardziej obciąża hipokamp niż ciało migdałowate, czego skutkiem jest to, że osoby pozbawione snu nie mogą odtwarzać pozytywnych wspomnień, ale te ponure pamiętają bardzo wyraźnie.
W pewnym eksperymencie proszono badanych o zapamiętanie maksymalnej liczby słów z dwóch list – pierwsza to słowa o wyraźnej konotacji negatywnej (na przykład „choroba”), druga to pojęcia pozytywne bądź neutralne (na przykład „słońce”, „kosz”). Osoby, które miały kłopot ze snem, spały krótko i nie wysypiały się, zapamiętywały aż 81% pojęć negatywnych, a zaledwie 31% pozytywnych.
Niewyspani nie zauważamy wokół siebie szczęścia.
W innym eksperymencie osobom wyspanym i niewyspanym pokazywano na zdjęciach twarze z różnymi emocjami. Osoby wyspane dostrzegały i zapamiętywały twarze z emocjami pozytywnymi, osoby niewyspane skupiały się na negatywnych emocjach.
Każdy menadżer powinien zadbać, by jego pracownicy byli wyspani i zadowoleni, ponad wszelkie wątpliwości badania wykazują, że pracownik wyspany chętniej podejmuje kontakt z klientem i jest bardziej efektywny. Zapewne nie tylko dlatego, że ma więcej energii, ale również dlatego, że jest bardziej inspirujący dla klienta.

Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną – abyś niczego nie żałował na łożu śmierci

Brak kontaktów z przyjaciółmi i rodziną jest jednym z pięciu najważniejszych powodów żalu umierających.
Jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy rodzinę, jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy przyjaciół i nic nie sprawia nam takiej radości, jak przebywanie w ich gronie. Przez to jesteśmy bardziej kreatywni i odporni na negatywne doświadczenia.
Dotychczas uważano, że ludzie szczęśliwi przyciągają do siebie innych, nieszczęśliwi zaś mają tendencję do izolowania się.
Badania pokazują, że ludzie, którzy budują sobie sieć kontaktów towarzyskich, są bardziej skłonni do postrzegania siebie jako szczęśliwych.
Nastawienie to można pogłębić przez świadome i celowe popełnianie uprzejmości lub sprawianie innym prezentów.
I przeciwnie – osoby, które aby poprawić swoją wydajność, efektywność, poszukują skupienia i izolują się, są bardziej podatne na frustrację, postrzegają siebie jako nieszczęśliwe lub pechowe, a przez to rzeczywiście ponoszą więcej porażek.

Wyjdź na powietrze - do szczęścia potrzebne jest 13,9°C

Badania pokazują, że aby poprawić swoje szczęście, należy spędzać przynajmniej 20 minut dziennie na świeżym powietrzu.
Przebywanie na zewnątrz przy dobrej pogodzie nie tylko pogłębia pozytywny nastrój, ale poszerza percepcję i myślenie, poprawia także pamięć roboczą... Poprawia zdolność uczenia się i rozwiązywania problemów.
Okazuje się, że temperatura powietrza 13,9 stopni Celsjusza jest optymalna dla odczuwania zadowolenia.

Pomagaj innym - 100 godzin rocznie to magiczna liczba

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych rad trenerów od szczęśliwości jest to, że aby poczuć się szczęśliwszym, należy pomagać innym. 100 godzin rocznie (dwie godziny tygodniowo) to optymalny czas, który powinniśmy poświęcić na pomaganie innym, aby wzbogacić nasze życie.
Przy czym nie chodzi tu o wydawanie pieniędzy na pomoc dla słabych, chorych, czy ubogich.
Chodzi o autentyczne i pełne zaangażowanie w działanie na rzecz innego człowieka.
Zarabianie pieniędzy i ich wydawanie na cele charytatywne często wiąże się jedynie z budowaniem społecznego lub publicznego wizerunku (w efekcie może prowadzić do poczucia straty). Natomiast zrobienie czegoś dla kogoś, bezinteresownie i bez wymiernych korzyści, pozwala nam poczuć własną siłę.

Praktykowanie uśmiechu może łagodzić ból

Uśmiech może sprawić, że poczujemy się lepiej, ale jest bardziej skuteczny, jeśli za uśmiechem kryją się pozytywne myśli.
Badania wykonane w Michigan State University pokazują, że pracownicy działów obsługi klienta, którzy przez cały dzień muszą uśmiechać się do klienta na ogół czują się nieszczęśliwi. Ale jeśli w tym czasie myślą o nadchodzących wakacjach, sukcesach szkolnych swoich dzieci, lub innych radościach, ich samopoczucie jest bardzo dobre. Są też o wiele bardziej wydajni.
Uśmiechając się „zarażamy” innych pozytywnym nastawieniem, ale też przyciągamy pozytywne emocje, szybciej nawiązujemy kontakt i dostrzegamy rozwiązanie problemu.
Ważne jednak, by uśmiechały się nie tylko nasze usta, ale by uśmiechały się oczy.
Warto ćwiczyć uśmiechanie przed lustrem. Uśmiechnięta twarz wydaje się jaśniejsza i przyciąga uwagę.

Uśmiech to również dobry sposób, by złagodzić ból, który odczuwamy się w kłopotliwych sytuacjach

Medytuj - dostrajaj swój mózg do szczęścia

Medytacja to czas odzyskany, dzięki któremu następuje poprawa ostrości, jasności, rozpiętości uwagi. Medytacja pomaga utrzymać wewnętrzny spokój i równowagę. Okazuje się również przydatna do poprawy poczucia szczęścia.
Zespół z Massachusetts General Hospital wykonał skanowanie mózgu 16 osób przed i po ośmiotygodniowym kursie uważności (medytacji). Stwierdzono, że po ukończeniu kursu, części mózgu odpowiedzialne za współczucie i samoświadomość rozwijały się, a części odpowiedzialne za odczuwanie stresu kurczyły się.
Medytacja dosłownie czyści umysł i uspokaja, a dla osiągnięcia efektu wystarczy na 5 minut dziennie skupić się na swoim oddechu.

Bądź wdzięczny - wdzięczność zwiększa zarówno poczucie szczęścia, jak i zadowolenia z życia

Pozornie prosta strategia, ale w rzeczywistości najtrudniejsza. Istnieje wiele sposobów, aby praktykować wdzięczność – sporządzenie listy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni; dzielenie trzech dobrych rzeczy, które zdarzają się nam każdego dnia z przyjacielem lub partnerem; okazywanie wdzięczności nawet, gdy inni ci odmawiają pomocy.

Na koniec - starzenie się sprzyja poczuciu szczęścia

Dotyczy to głównie osób, które właśnie przekroczyły górny próg „wieku średniego”.
Naukowcy nie wiedzą, czym wytłumaczyć ten fakt, ale jeśli osobom starzejącym pokazywane są zdjęcia twarzy lub zdarzeń, które jednoznacznie kojarzą się pozytywnie lub negatywnie, badani mają (o wiele częściej niż osoby młodsze) tendencję do zapamiętywanie pozytywnych wrażeń.
Osoby starsze o wiele częściej mają też zwyczaj usuwać w niepamięć rozczarowania, negatywne doświadczenia, poczucie straty. Łatwiej rezygnują ze znajomości, które prowadzą do obniżenia nastroju. Wyznaczają sobie bardziej realne cele, są bardziej dokładne w planowaniu, wiele działań wykonują szybciej niż młodzi (bo nie podejmują zbędnego ryzyka), a przez to spotyka ich mniej rozczarowań. Mają zatem mniej okazji do odczuwania nieszczęścia.

Podsumowując, aby odnieść w życiu sukces powinniśmy poczuć się szczęśliwymi ludźmi. Nad szczęściem należy i warto popracować. Niestety, nie sprowadza się to do unikania negatywnych bodźców. Trzeba to robić świadomie i celowo. „Na szczęście” nie wymaga to dużo czasu.

20 minut energicznego spaceru na świeżym powietrzu, w grupie przyjaciół, z ćwiczeniami uśmiechu, przy jednoczesnym skupieniu się na oddechu i samym działaniu, w zupełności wystarczy….


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.