wtorek, 31 grudnia 2013

Aktywne starzenie się - jak to robić?

Aktywne starzenie się – czym jest? Oto dwie recepty na działania wspierające sprawność naszego mózgu. Która z nich lepiej pasuje do „aktywnego starzenia się”?


•    Nie unikaj towarzystwa. Bycie pojedynczym nie jest złe. Aby pomyśleć, potrzeba czasem odrobinę samotności. Ale izolacja społeczna przyspiesza starzenie się i pogłębia negatywną starość. Spotykanie się z ludźmi pomaga nam utrzymywać fizyczną i intelektualną aktywność oraz unikać kłopotów płynących z naturalnego spadku kondycji psychicznej. Warto rozmawiać o wszystkim, od wspominania dzieciństwa, młodości, swoich zwierząt, po omówienie najbardziej aktualnych problemów współczesności. Aktywna komunikacja może sprawić wiele przyjemności, ale też zachęca do nauki nowych umiejętności. I choć upór nie pomaga, warto się spierać, o ile obie strony potrafią wytaczać coraz to nowe argumenty. Na starość nikt cię nie ocenia, nie musisz wiedzieć, możesz sobie pozwolić na wątpienie.
•    Nie pozwól, by umysł zasnął. Układanki, zagadki, gry wideo, które służą uczeniu się nowych umiejętności i języków, gry w karty, sztuka i rękodzieło. Wszystko, co przyjdzie ci do głowy, a co pozwoli wyłączyć telewizor i skupi twoją uwagę. Jeśli ekran, to raczej ekran komputera i obecność na forach, na których możesz rozmawiać i wymieniać poglądy z ludźmi. Unikaj jednak nadmiernego krytycyzmu. Nic tak nie szkodzi naszej wątrobie i szarym komórkom, jak nasza własna złość.
•    Uprawiaj sport. To nie znaczy, by zmuszać się do bicia rekordów, wyczynu, czy nadmiernego wysiłku. To znaczy utrzymanie organizmu w ogólnej sprawności, polepszenie krążenia w mózgu i unikanie udarów, cukrzycy i chorób serca, które mogą przyczynić się do otępienia. Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są dobre, ale nie wszystkim się chce. Trudno jest organizować czas, miejsce, a jeśli jesteś sam – motywować się i pokonywać opór wewnętrzny. Wtedy napisz na karteczkach proste ćwiczenia i porozklejaj karteczki w różnych miejscach mieszkania. A kiedy je zauważysz i przeczytasz, wykonaj – przysiad, wymach, wygięcie, lekki skłon, taneczny krok, głęboki wdech…
•    Odżywiaj mózg. Aby mózg jak najlepiej i jak najdłużej zachował sprawność, musi regularnie otrzymywać witaminy i antyutleniacze z owoców i warzyw, kwasy tłuszczowe omega-3 (z tłustych, najlepiej morskich ryb), ale także węglowodany (makaron, rodzynki, ryż), witaminę B i białka (jaja, mięso, mleko, banany, drób, orzechy i nasiona). Wszyscy wiemy, że zdrowe odżywianie jest właściwe, ale nie wszystkim się chce o to zadbać. No i przyzwyczajamy się do smaków, trudno zerwać ze starymi nawykami. Ale masz czas, możesz nad nimi popracować. Nie siadaj do obiadu, czy obfitej kolacji, bo nadeszła pora. Jedz częściej i mniej, szukaj rzeczy, które ci smakują. I pomyśl, nie chodzi o napełnienie żołądka, czy budowę mięśni. Chodzi o dostarczenie komórkom mózgowym energii.
•    Zarządzaj stresem. Żyjemy w świecie, w którym ciągle coś trzeba zrobić i to natychmiast. W którym ciągle coś musisz zdobyć, bo od tego zależy sens życia. W pracy czy w domu żyjemy w kieracie obowiązków. Nawet czas wolny musi być zorganizowany i efektywny. A jednak musisz znaleźć czas na relaks, czas by naładować baterie i umieścić życie w odpowiedniej perspektywie. Codziennie, raz w tygodniu, w końcu raz w miesiącu twój mózg musi mieć „wolne”. A kiedy stres cię dopada, zatrzymaj się, oddychaj, myśl tylko o tym, by mózg otrzymał właściwą dozę tlenu.
•    Zorganizuj się. Zmniejsz stres wynikający ze spóźniania się, szukania zgubionych przedmiotów, konieczności robienia wszystkiego dwa razy, bo zawsze brakuje na coś czasu. Uwaga: trzymaj klucze, portfel i telefon w jednym miejscu. Wiele spóźnień powodowanych jest tym, że w ostatniej chwili tracisz czas na poszukiwanie tych drobiazgów.
•    Wyznaczaj sobie cele. Analizowanie, planowanie, wykonywanie i ocena celów osobistych (np. oszczędzanie pieniędzy, dekorowanie domu, zrzucenie 10 kg) to działania, które są dobrym treningiem dla mózgu. Wielu rzeczy może nie zrealizujesz, ale warto zasiąść i narysować bardzo precyzyjną mapę osiągnięcia celu. Staraj się nie tylko o tym myśleć, ale napisz, narysuj, zbierz konieczne informacje. Czas temu poświęcony jest czasem zyskanym.
•    Porzuć złe nawyki. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że picie alkoholu w dużych ilościach, często lub nawet niewielkiej ilości, ale codziennie, palenie tytoniu i zażywanie zbytecznych leków i narkotyków, nie jest dobre dla mózgu. Rozpocznij nowe, zdrowe życie. Dziś. Kieliszek czerwonego wina lub domowej nalewki nie zaszkodzi, ale „otępianie” mózgu nie prowadzi do niczego dobrego.
•    Bądź świadom swego zdrowia. Uważnie obserwuj i wsłuchuj się w swoje ciało, słuchaj tego, co ono do ciebie mówi. To może pomóc w utrzymaniu mózgu w zdrowiu. Pamiętaj, że nadciśnienie, cukrzyca są czynnikami ryzyka w otępieniu. Cukrzyca to aż 65% większe prawdopodobieństwo demencji.
•    Sprawdź ryzyko dziedzicznej choroby i przejmij ster. Jeśli twoi rodzice, rodzeństwo lub inni bliscy doświadczali chorób mózgu, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Jednak ryzyko choroby nie musi oznaczać choroby, trzeba tylko je kontrolować i trzymać zagrożenie na dystans.
•    Śpij. Nasz mózg pracuje 24 godziny na dobę. Kontroluje organizm, przyswaja i przetwarza informacje, nawet gdy śpimy. Aby ułatwić mu zadanie, daj sobie 7-8 godzin na sen lub głęboki relaks, aby mógł zwolnić i uporządkować to, co go wypełnienia. Jednak nie musisz zmuszać się do snu w nocy, nie wymuszaj snu tabletkami. Rządzisz swoim czasem i dniem, krótkie drzemki i kilka godzin snu, gdy organizm się tego domaga, to zawsze lepiej niż długi, ale wywołany farmakologicznie, sen.
•    Unikaj urazów. Unikanie urazów ważne jest w każdym wieku, ale szczególnie u osób starszych. I to tych banalnych, jak guzy, po bardziej skomplikowane, stłuczenia, zwichnięcia i złamania. Każdy siniak, pęknięcie żyłki może być źródłem poważnego zakrzepu i udaru mózgu. Skutek urazu może być zauważalny dopiero po kilku dniach, nawet tygodniach. Dlatego nie rób niczego w pośpiechu i na siłę. Zwolnij. Zadbaj o utrzymanie równowagi. Uważaj na ścieżkę, którą idziesz. Uderzenia adrenaliny mogą być przyjemne, ale nasz mózg nie znosi wstrząsów.


*     *    *


•    Pal dużo mocnych papierosów, albo wielkie, grube cygara
•    Wypij pierwszego drinka około 10 rano i nie poprzestawaj na tym.
•    Jako dietę wybierz kurczaka z chrupiącą skórką i sałatkę z kapusty w sosie majonezowym.
•    Głowy używaj wyłącznie do zatrzymywania zamykających się drzwi.
•    Sprawdzaj działanie coraz to nowych leków odprężających.
•    Aplikuj o dobrze płatną posadę sparing partnera boksera wagi ciężkiej.
•    W dyskusji stawiaj na swoim lub próbuj pogodzić sprzeczności.
•    Przeprowadź na sobie eksperyment z deprywacją snu
•    Poszukaj znajomych i spróbuj się zaprzyjaźnić, o 4tej rano, w deszczu.
•    Oglądaj program z telesprzedażą przez 17 godzin dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.