niedziela, 8 grudnia 2013

Demencja kroczy ...


Demencja nie pojawia się nagle i nie od razu obraca w ruinę naszą osobowość.


Doktor Barry Reisberg, dyrektor kliniczny Uniwersytetu New York School of Medicine w Silberstein Aging oraz Alzheimer Research Centre, wyróżnił 7 etapów popadania w demencję:

Etap 1: Brak oznak - normalne funkcjonowanie mózgu

Etap 2: Bardzo łagodny spadek poziomu funkcjonowania - zaniki pamięci, których nie widać ich w testach.

Etap 3: Łagodny spadek poziomu funkcjonowania - trudności w doborze słów, kłopoty z pamięcią lub z podejmowaniem decyzji, wykrywalne w testach.

Etap 4: Umiarkowany spadek poziomu funkcjonowania – w wywiadzie medycznym można zidentyfikować wyraźne dowody na trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Etap 5: Umiarkowanie ciężkie spadek poziomu funkcjonowania - człowiek potrzebuje przypominania i pomocy w banalnych, codziennych czynnościach i zajęciach.

Etap 6: Poważny spadek poziomu funkcjonowania - utrata pamięci krótko i średnioterminowej, niezdolność do uczenia się nowych rzeczy, problemy behawioralne, konieczna pomoc w niemal każdej czynności.

Etap 7: Bardzo poważny spadek poziomu funkcjonowania – osoba chora traci zdolność komunikowania się z otoczeniem, traci świadomość otoczenia.





Na każdym z tych etapów można krok demencji zwolnić. 



Dieta bogata w przeciwutleniacze, stałe ćwiczenie ciała i umysłu, zadbanie o równowagę - pozwalają, szczególnie na wczesnych etapach, kontrolować postępy demencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.