czwartek, 15 maja 2014

Jak sobie radzić z nudą?


Tracisz zainteresowanie tym, co robisz lub powinieneś zrobić?
Masz skłonność do częstej zmiany zajęcia, miejsca pracy, przyjaciół?
Trudno ci rozpocząć pracę, a gdy podejmiesz czynności, masz wrażenie, że są monotonne i często się irytujesz?
Gdy coś robisz, błądzisz myślami lub planujesz inne czynności?
Śpisz więcej niż zwykle i robisz się senny, gdy jesteś w trakcie ważnej pracy?
Masz skłonność do nieustannego przeskakiwania z kanału na kanał w trakcie oglądania telewizji i nic nie przyciąga twojej uwagi?
Nie oglądasz niczego, ale też nie go wyłączasz telewizora?
Każda wypowiedź, której się przysłuchujesz, wydaje ci się zbyt długa?
Trudno ci skupić uwagę na długim tekście i często tracisz wątek?
Patrzysz w książkę i przewracasz strony, ale nie wiesz, o czym czytasz?
Nie możesz ani przestać czegoś robić, ale też nie możesz się w nic zaangażować?
Czy jesteś znudzony monotonią w swoim codziennym życiu lub w pracy?
Czy jesteś zainteresowany tym, co robisz i angażujesz się w to całym sercem?
Czy masz poczucie, że w większości robisz rzeczy, których nie lubisz lub których nie robiłbyś, gdybyś nie musiał?
Czy zdarza ci się myśleć, utknąłeś w koleinie lub w klatce i jesteś zmuszony do robienia czegoś, czego nienawidzisz?
Czy uważasz, że twoja praca nie stanowi wyzwania, jest nieciekawa, bo jest zbyt prosta?
Czy czujesz się, jakbyś nie miał nic do zrobienia w życiu?

Być może nie masz odwagi się do tego przyznać, ale odczuwasz pustkę, czujesz, że to, co robisz nie ma sensu? Nie odczuwasz zadowolenia z tego, co robisz?
W twoim życiu i życiu twoich przyjaciół nie dzieje się nic nowego?
Jesteś ciągle zajęty, ale twej pracy nie ubywa i nie odczuwasz satysfakcji z tego, co robisz?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na więcej niż połowa powyższych pytań, nudzisz się.

Jesteś znudzony.


W nudzie najgorsze jest to, że może zmienić bardzo interesującą, utalentowaną i kreatywną osobę w kompletnego obiboka, uczynić cię bezwładnym lub kazać biec w kółko…

Jest tym bardziej niebezpieczna, że zawsze prowadzi to do utraty wydajności, utraty zdrowia i rozkojarzonego umysłu. Napełnia cię negatywnymi emocjami i czyni nadwrażliwym na wszelkie trudności.


Z drugiej strony, to nuda pozwala nam odkrywać nowe światy, poszukiwać nowych rozwiązań i może skłaniać do pogłębienia swych relacji z sobą i innymi.


Nudą trzeba się zająć, jak tylko poczujesz jej pierwszy objaw.


Nuda to sygnał, że twoje „JA” traci homeostazę. Przywrócić ją możesz na przykład korzystając z tej recepty…

  • Zidentyfikuj przyczynę swojej nudy.
Jesteś jedyną osobą, która cierpi nudę i jedyną osobą, która może ustalić źródło bólu – znudzenia – dlatego musisz zadać sobie parę pytań i szczerze na nie odpowiedzieć.
Głośno zadaj sobie pytanie „Dlaczego się nudzę?”, a jeśli możesz, odpowiedzi zapisuj na kartce w formie zdań twierdzących.
Dowiedz się więcej na temat swoich słabości i frustracji.
Znajdź chwilę tylko dla siebie i niech to będzie długa chwila. Cały ten czas poświęć tylko swojej nudzie. Niech nic ci nie przeszkadza. Odłóż na bok wszystkie obowiązki.
Całą uwagę skup tylko na tym, dlaczego to, co robisz nie sprawia ci satysfakcji.
Kiedy znajdziesz przyczynę, zapisz ją na kartce. A potem zapisz ją większymi i jeszcze większymi literami. Zapisz ją różnymi kolorami, aż stworzysz obraz.
Kiedy odkryjesz, co wywołuje uczucie znudzenia, twój umysł odczuje ulgę, nie będzie odczuwać frustracji, a zacznie szukać rozwiązania problemu.
Wywołaj w sobie pozytywne nastawienie, radosne oczekiwanie na niespodziankę, na miłą zabawę w poszukiwanie skarbu.
Czeka na ciebie wiele atrakcyjnych rzeczy do zrobienia. Nie wszystko musi się zdarzyć. Ale tylko ty wiesz, co jest naprawdę warte zrobienia.
Pozytywne nastawienie jest energią. Jeśli wkroczysz na drogę rozwiązania, nic cię nie zatrzyma. Zatem, po pierwsze, znajdź przyczynę nudy, odkryj rozwiązanie i wprowadź je w życie z pozytywnym nastawieniem.

  • Napełnij swoją szklankę świeżą wodą!
Kiedy jesteśmy dziećmi, cały świat wydaje się być zabawny i interesujący. Każdego dnia spotyka nas coś nowego i czego nowego się uczymy. Wszystko jest zabawą, wszystko grą. Nigdy się nie nudzimy, bo zawsze jesteśmy zajęci poznawaniem i odkrywaniem czegoś nowego. Każda informacja prowadzi do skarbu.
Gdy dorastamy, nic nas już nie zadziwia. Wszystko staje się zwyczajne i nieciekawe. Każdy dzień staje się monotonny i wypełniony rutynowym czynnościami i prowadzi do rozdrażnienia. Nawet jeśli ciężko pracujemy i korzystamy z wielu rozrywek, zapach, smak, atrakcyjność wszystkiego ujednolica się.
Właśnie wtedy, powoli, po cichu nuda wkrada się do naszego życia.
Zatem, zrób coś, czego dotychczas nie próbowałeś, nie miałeś odwagi lub ochoty, naucz się nowych umiejętności. Im bardziej wydaje się to odległe od ciebie, od twojego doświadczenia lub potrzeb, tym lepiej.
Pozwól wewnętrznemu dziecku na nowo odkryć świat.
Uczenie się czegoś nowego odmładza komórki mózgowe i czyni go świeżym i pełnym energii. W mózgu tworzą się nowe drogi nerwowe, sięgamy do zasobów pamięci, ale też tworzymy nowe skojarzenia. Odkrywamy nie tylko nowy świat, przede wszystkim odkrywamy nowego siebie.
Możemy uczyć się gotować, malować, tańczyć, śpiewać lub języka obcego. Jeśli nie boimy się ryzyka i jesteśmy w dobrej kondycji, możemy spróbować sportów, których nie uprawialiśmy w młodości. Ważne, by cokolwiek robimy, pobudzało nas do śmiechu.
To nie ma być zadanie do wykonania, szczyt do zdobycia. To ma być skarb do odkrycia.
Twoje życie jest pełne zabawy i radości, musisz tylko znaleźć do niej mapę.

  • „Lepiej zapobiegać niż leczyć!”
Jeśli otaczają cię nudni ludzie lub tkwisz w nudnej sytuacji, jest oczywiste, że się nudzisz.
Czasami nie możesz pomóc innym, ale możesz pomóc sobie. Najważniejsze, by uświadomić sobie, kto i dlaczego wydaje się cię nudzić. A przy ty skonfrontuj się z nimi.
Nie chodzi o rozczulanie się nad sobą, lub rozmyślanie o żałosnym stanie, w jakim znaleźli, nie ma potrzeby krzywdzić nikogo.
To oczywiste, że oglądanie zbyt wielu zdjęć z ekscytującej wycieczki, w której nie brałeś udziału, jest nużące. To oczywiste, że słuchanie na temat pasji, która w żaden sposób cię nie porywa, jest męczące.
Przyczyną nudy nie zawsze jesteśmy my. Często przyczyna nudy tkwi w źle opowiadanej historii.
Jeśli tak właśnie się dzieje, spróbuj przejąć ster i pożeglować w innym kierunku.
Nie musisz spędzać czas z nudnymi ludźmi na nudnej imprezie. Ale, jeśli to spotkanie z przyjaciółmi, można znaleźć sposób by zrobić coś, co rozwieje widmo nudy. Skoro ty się nudzisz, jest szansa, że także inni się nudzą. Nie chodzi o to, by uciec, ale by zaproponować wspólne działanie, wspólną zabawę, w której będziesz mógł uczestniczyć, a nie być li tylko widzem, biernym odbiorcą.

  • Nie odwlekaj, nie odkładaj, działaj!
Zwlekanie jest okazją do ospałości i nudy. Zadania, które cię czekają wydają się trudne, męczące, nieciekawe? A może czegoś się obawiasz? Odkładanie ich nie zmniejsza poziomu negatywnych emocji. Spróbuj zrobić to z marszu, bez rozmyślania o tym, co jest do zrobienia i dlaczego nie chcesz tego robić.
Jeśli już zacząłeś, zapewne od pierwszej chwili czujesz niechęć do tego, co robisz. Jednak nigdy nie przestawaj, przynajmniej do półmetka. Jeśli się zatrzymasz i odłożysz, wrócić będzie jeszcze trudniej. Twój umysł nawykowo będzie szukał ciekawszych zajęć. Uwaga się rozproszy i …
Odwlekanie pozwala działać nudzie, usypia cię, pożera twój czas i odbiera okazję do zrobienia czegoś naprawdę interesującego.
Jednak, jeśli praca jest naprawdę trudna i wymaga skupienia, podziel ją na etapy. Na odcinki. Gdy dojdziesz do końca odcinka, zrób przerwę. Przejdź się, napij się kawy lub herbaty (daj sobie nagrodę). Rozprosz uwagę na krótką chwilę. Przerwa w myśleniu, ale i działaniu. Nie angażuj się w żadną inną czynność. Nie sięgaj po nic atrakcyjnego. Rób „nic”.
A potem wróć do czynności, którą masz do wykonania. Uwolnienie się od presji samo w sobie jest nagrodą.

  • Ignoruj zakłócenia
Pierwszą rzeczą, która zaburza koncentrację w pracy jest „odwracanie uwagi”. Im bardziej twoja uwaga jest rozproszona, tym większe szanse, że praca cię znudzi.
Rozpraszać mogą dzwoniący do ciebie lub współpracowników telefon, hałas w otoczeniu. Rozpraszać mogą zakłócenia wewnętrzne, myśli niezwiązane z pracą lub ciężar niedokończonych zadań, niedyspozycja fizyczna. Wszystko to powoduje, że czujesz się zmęczony i tracisz zainteresowanie czymkolwiek.
Upewnij się, że twój umysł jest w stanie nienaruszonym i bezpiecznym, że nic nie odciąga twojej uwagi, że możesz sterować swoją koncentracją.
Niekiedy, gdy mamy problemy z uwagą, sięgamy po „pobudzacze” – kawę, herbatę, napoje energetyczne. Ich działanie jest złudne. Owszem, na krótko pobudzają, ale po pewnym czasie odczucie znużenia jest coraz bardziej dojmujące i coraz głębsze. Ponadto, sięganie po kubek z kawą samo w sobie rozprasza. Dlatego im bardziej monotonna czynność, tym bardziej skupmy na niej uwagę. Przyjrzyjmy się jej w najdrobniejszych detalach, jak przez szkło powiększające. A przede wszystkim nie oceniajmy jej, patrzmy na wszystko, jakbyśmy robili to po raz pierwszy.

  • Zrób listę życzeń
Nigdy nie jest za późno, aby zrobić listę życzeń. Stworzyć listę wszystkich ciekawych rzeczy, które chcesz zrobić, albo zawsze chciałeś zrobić, gdybyś tylko miał po temu okazję. To nie muszą być rzeczy realne, możliwe, nawet prawdopodobne. Może być to lista najbardziej szalonych i dziwnych rzeczy, których pragnąłeś. Jeśli spiszesz je na kartce, będziesz mógł zobaczyć, jak wiele jest spraw, z którymi tęsknisz i ile masz niespełnionych nadziei. Uwolni to twoją podświadomość i przestanie cię męczyć.
Nie martw się. Nie myśl, że zmarnowałeś życie na nudne sprawy.
Popracuj ze swoją listą. Nadaj im kategorie ważności – co chcesz zrobić, co chciałbyś zrobić, co byłbyś gotów zrobić, co mógłbyś… Oceń stopień trudności ich realizacji i rozróżnij kolorami. Sięgnij po kategorię – bezwzględnie chcę to zrobić i jestem w stanie to zrobić. Nanieś ją na kalendarz – kiedy chciałbym, chcę to zrobić. Oznacz co do dnia i godziny. Ustal plan, a potem harmonogram realizacji. Na czerwono oznacz te, które sprawią największą frajdę i radość.
Pracuj z tym harmonogramem i codziennie rób jedną, choćby drobną rzecz, która służy spełnieniu marzenia.

  • Przełam monotonię
Przebudzenie, śniadanie, może spacer z psem, droga do pracy, praca, powrót, kolacja, wieczór przed telewizorem, sen. To zwyczajowy plan dnia. Gdy jesteśmy na emeryturze, znika praca, pojawia się spacer, zakupy, wizyta u lekarza, spotkanie ze znajomymi. Wydłuża się czas spędzony przed telewizorem.
Twój umysł każdego dnia angażowany jest jeśli nie w te same, to w podobne czynności. Spotykasz mniej więcej tych samych ludzi, zatem rozmawiasz na bardzo podobne do siebie tematy.
Życie to codzienna rutyna, monotonia. Słońce wstaje i słońce zachodzi. Każdego dnia wydeptujemy tę samą ścieżkę.
Być może nawet nie uświadamiasz sobie, że twoje życie jest monotonie. Robisz wiele rzeczy, jesteś zajęty, ale wszystko odbywa się w tym samym rytmie. Albo w pośpiechu, albo powoli. Albo nie masz na nic czasu, albo nie masz po co się spieszyć.
Poczucie braku satysfakcji z codzienności jest manifestacją tej monotonii.
Trzeba ją przełamać, zrobić coś nowego, albo w inny sposób. Zacząć można od zmiany codziennej trasy – drogi do pracy, sklepu, spaceru. Zbadaj pustkowia, odkryj nieznane. Przebywając codziennie tę samą drogę, po krótkim czasie dostrzegamy już tylko „drogowskazy”. Sama droga staje się tłem. Można, zatem, zacząć się drodze przyglądać. Jej szczególnym aspektom. Na przykład, wypatrywać wyłącznie czerwonych elementów po drodze. Albo wsłuchiwać się w charakterystyczne dźwięki i sprawdzać, czy pojawiają się codziennie. Podróżować do tych samych miejsc w nowy sposób, albo nową drogą, albo w nowy sposób nową drogą, to uaktywni twoje szare komórki, pozwoli im wziąć głęboki oddech, odświeżyć się. Możesz poznać nowych ludzi, dostrzec nowe sprawy.
Jeśli lubisz czytać, sięgnij po książkę, o której nawet byś nie pomyślał. Słuchasz muzyki, posłuchaj tej, która wydawała się nieinteresująca. Złam rutynę. Zmień kanał telewizyjny.
Jeśli posługujesz się nowymi mediami, utwórz nową sieć społeczną. To nie znaczy zaprosić nowych znajomych do profilu na Facebooku. Utwórz zupełnie nową stronę i poszukaj jej przyjaciół.
Uprawiasz ogród? Stwórz serwis wymiany porad ogrodniczych lub społeczność wielbicieli nieznanych roślin. Interesujesz się zdrowie? Zbuduj sieć zielarzy. Ważne, by nowa sieć w żaden sposób nie łączyła się z twoją codzienną działalnością. Nie musisz być ekspertem w przedmiocie, poszukaj ekspertów i ucz się od nich.
Możesz też zainicjować „kooperatywę szczęścia”. Szczególnie, gdy jesteś emerytem i masz trochę wolnego czasu, a niezbyt dobrze rozumiesz wirtualny świat.

  • Bądź pszczółką
Pracowitą pszczółką. Nieustannie poszukującą kwiatka do zapylenia.
Masz sporo wolnego czasu, mało obowiązków? Bezczynność jest twoją codzienną rutyna? Wyjdź z fotela, zejdź z kanapy. Strząśnij z siebie bezwład lenistwa. Rób coś, niekoniecznie coś konstruktywnego. Obejdź okolicę i ustal swój rewir. Wybierz miejsca i punkty, które będą dla ciebie znacznikami rewiru. Weź psa na spacer, pobiegaj, zrób kilka ćwiczeń fizycznych i postaraj się ożywić ciało. Nie masz kondycji, spróbuj ćwiczyć oddech siedząc, leżąc. Możesz to robić w domu lub w parku, siedząc na ławce. Możesz ćwiczyć jogę, niekoniecznie zapisywać się do klubu. Możesz poćwiczyć w domu, siedząc w fotelu i słuchając muzyki z radia.
Jeśli twój plan dnia jest przeciążony obowiązkami, zrestartuj swój komputer. Zrób sobie przerwę od nudnych zadań. Po pierwsze, zwolnij. Po drugie, rób tylko jedną czynność na raz.
Kiedy jesteś znudzony i robisz sobie przerwę, nie siedzieć bezczynnie. Zrób coś innego. Coś, co dodaje energii. Bądź w ruchu, śpiewaj, tańcz, śmiej się. Nie chodzi o efektywność, chodzi o to, by twój mózg nie zastygał w bezruchu.
Ważne by być aktywny jak pszczółka, ale i czujnym. Każdą czynność wykonuj z uwagą i dokładnie.

  • Bądź ciekawski
Ciekawość jest siostrą nudy i matką wynalazków i odkryć. Co wiesz o okolicy, w której mieszkasz? O jej historii? O ludziach, którzy żyli lub żyją obok ciebie? Nic? Uważasz, że to nudne? Zacznij być dociekliwy. W każdym miejscu kryje się jakaś tajemnica. Odkryj ją. Spójrz na rzeczy z nowego wymiaru.
Wyobraź sobie, że budzisz się w obcym miejscu. Jesteś tu po raz pierwszy. Nikogo nie znasz. Zobacz nowe w starym.
Spraw niespodziankę znajomemu lub przyjacielowi. Przygotuj coś, co go bardzo interesuje, ale musi być dla niego nowością. Nie pytaj, czego by chciał. Odkryj to.
A może spróbujesz nauczyć się posługiwać nowym gadżetem? Nie ważne, czy go potrzebujesz, ważna jest zagadka i jej rozwiązanie.
Kiedy coś robisz, pomyśl o tym jak dziecko. A dlaczego tak? A dlaczego to? Dzieci potrafią zamęczyć pytaniami. Jeśli nie ma wokół ciebie takiego dziecka, jesteś bezpieczny, spróbuj sam.
Dlaczego słońce świeci? Dlaczego sól jest słona?...
Wiesz już wszystko, bo masz profesurę i przeczytałeś wszystkie książki w bibliotece? A dlaczego wszystko jest wszystko? No i co to znaczy „wiedzieć”?

  • Poznaj siebie
„Poznaj samego siebie” – mantra starożytności, która pozwalała rozwiązać zagadkę losu.
Każdy przynajmniej chciałby być interesującym człowiekiem.
Kiedy czujemy się samotni i nie mamy z kim pogadać, marzymy o tym, by do kogoś mówić, a nie kogoś słuchać. Wydaje nam się, że tyle mamy do powiedzenia, tylko nie ma komu.
Ale naprawdę wiesz, co kochasz i co cię inspiruje. Marzysz, ale czy naprawdę wiesz, czego pragniesz?
Jeśli jesteś osobą twórczą i masz duszę artysty, praca recepcjonisty, operatora wprowadzania danych, urzędnika oczywisty sposób cię znudzi i doprowadzi do rozgoryczenia. To nie twoja bajka.
Ale okoliczności życia nie zawsze uwalniają z nas to, co w nas najlepsze we właściwym czasie. „Nie ułożyło się” – często sobie powtarzamy. „Musiałem, muszę, tak po prostu było trzeba…”
„Wszystko jest interesująca, jeśli jest robione z radością.”
Możemy nauczyć się czerpać radość z tego, co robimy i naprawdę cieszyć z tego, jeśli zobaczymy swoje życie, swoją pracę z innej perspektywy. Zobaczymy, że nasze życie czemuś służy.
Znajdź wolną chwilę, a najlepiej wiele wolnych chwil przez wiele dni, i napisz bajkę, której jesteś bohaterem…
„Dawno, dawno temu, w pewnym mieście, żył….”




Wykorzystano: Top 10 Tips to Escape Boredom; Priyadharshini, September 1, 2013, listdose.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.