środa, 2 października 2013

Ruch a sprawność intelektualna ...

Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne dobrze działają na mozg, dając korzyści takie jak niższy poziom cholesterolu i niższe ciśnienie. Ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć hipokamp, strukturę odpowiedzialną za tworzenie i przechowywanie nowych wspomnień, jak również za poruszanie się w przestrzeni - umiejętność poruszania się. Naukowcy donoszą, że sprawni fizycznie ludzie starsi mają większy hipokamp i lepszą pamięć przestrzenną niż ich rówieśnicy, którzy są mniej sprawni.

Ludzie rodzą się z naturalna zdolnością do chodzenia. Ruch jest wrodzona cecha człowieka. Aktywność fizyczna powoduje, że ciało jest silniejsze, podczas gdy brak ćwiczeń fizycznych może powodować problemy zdrowotne.

Coraz więcej czasu spędzamy w pracy, często siedząc przed komputerem. W domu, siedząc przed telewizorem. Może to prowadzić do sztywnienia mięsni, bólu miednicy i lędźwi, a w dłuższej perspektywie do zwyrodnienia kręgosłupa. Ludzie zostali stworzeni do ruchu, nie do siedzenia przy biurku przez dziesięć lub więcej godzin. Prędzej czy później, siedzący tryb życia może odbić się na naszym zdrowiu.
Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ zarówno na ciało jak i na umysł. Pozytywnie wpływa na poszczególne układy wewnętrzne człowieka sercowo naczyniowy, oddechowy, nerwowy, mięśniowy, kostny, stawowy, wiązadłowy i odpornościowy, które działają łącznie. Brak ćwiczeń może prowadzić do chronicznych schorzeń organizmu jako całości.

Ćwiczenia można wykonywać wszędzie, niekoniecznie w siłowniach. Niezbyt intensywne ćwiczenia, przez co najmniej 30 minut dziennie, mogą znacznie poprawić intelektualną sprawność nawet w późnym wieku.

Doświadczenie uczy, że najbardziej dostępne i efektywne zarazem są: kinezjoterapia, nordic walking, joga, tai chi.

Kinezyterapia
Nazwa pochodzi od greckiego słowa „kinesis”, oznaczającego ruch i „therapeia”, oznaczającego „służbę”.
Kinezyterapia to zastosowanie ćwiczeń przystosowanych do poprawy siły, wytrzymałości i mobilności osób z ograniczeniami funkcjonalnymi lub osób wymagających znacznego usprawnienia fizycznego. Ruch jest kluczowym czynnikiem w każdym programie leczenia.





Nordic Walking określa się jako chodzenie sprawnościowe ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Powstało jako ćwiczenie poza sezonem, przygotowujące do sezonu narciarskiego, a z czasem, stało się sportem, który można uprawiać przez cały rok. Osoby z bólami kolan, uprawiający piesze wycieczki odkryły, że sprawniej im się chodzi z kijkami. Takie chodzenie często zmniejsza czy nawet eliminuje bóle bioder, kolan i stop, a ludzie chodzący z plecakami odkryli, że użycie kijków zmniejsza bóle pleców.

Na Dalekim Wschodzie jogę studiuje się i uprawia od tysięcy lat. Zachód dopiero niedawno odkrył wzmacniające i wyciszające działanie uprawiania tej sztuki. Joga nie tylko pomaga pozbyć się napięcia i zmęczenia z ciała, ale również oczyszcza umysł i przywraca poziomy energii. Posiada zdolność zwiększania koncentracji i pogłębia poziom świadomości i zadowolenia.

Tai Chi Chuan – choć znane jest jako szkoła sztuki walki – to u podstaw są to ćwiczenia mające na celu utrzymanie umysłu w dobrej kondycji. Powstała z obserwacji natury i energetycznego ładu świata – jako metoda na poprawę stanu zdrowia oraz poprawienia elastyczności ciała w celu samoobrony. To wynik poszukiwania recepty na długowieczność i poprawę jakości życia. To starannie wybrany zestaw ćwiczeń, umożliwiających ćwiczenie w każdym wieku, zarówno kobietom jak i mężczyznom, i w każdej kondycji fizycznej i każdej sytuacji zdrowotnej.
Celem Tai Chi Chuan jest:
• przywrócenie harmonii ciała i umysłu,
• redukcja stresu i przywrócenie wewnętrznej równowagi - wyciszenie, koncentracja i elastyczność emocjonalna,
• wsparcie w leczeniu: nadciśnienia tętniczego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, artretyzmu, astmy, chorób serca, choroby żołądka, neurozy.
• odmłodnienie i zapewnienie długowieczności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.