środa, 16 października 2013

Zmarszczki ...



zdjęcie ©Salvatore Falcone pobrano z flickr.com

Kiedy jesteśmy dziećmi kochamy zmarszczki swoich babć i dziadków. Ich twarze wydają się takie spokojne i miłe. I mądre. I zawsze wiemy, jak babcia czy dziadek się czuje.

Jak wiele zalet dzieciństwa i ta umiejętność zanika z wiekiem. 

Zanim jednak zmarszczki zaczną nas przerażać, wprowadzją w naszym umyśle zamęt. Dlaczego?


Zmarszczki mogą utrudnić młodym ludziom odczytywanie emocji starszych osób, wykazały badania publikowane w Journal of Experimental Social Psychology.
W badaniu wzięło udział 65 studentów, którzy byli proszeni o przyjrzenie się twarzom wygenerowanym przez komputer. Były to twarze trzech mężczyzn i trzech kobiet, w różnym wieku – młode (19-21) i stare (76-83) – które wyrażały różne emocje: radość, smutek lub złość, część była emocjonalnie obojętna. Uczestników badania poproszono o rozpoznanie i ocenę wyrażanej emocji na skali od 1 do 7.

Badani uznali, że trudno im odczytać emocje na twarzy pokrytej zmarszczkami. Patrząc na twarze starszych ludzi najłatwiej rozpoznawali gniew, największy kłopot sprawiał im smutek. Szczęśliwe twarze starszych ludzi postrzegane były jako wykazujące mniej emocji niż twarze ludzi młodych.
Skąd to pomieszanie? Wyraz twarzy osób starszych postrzegany jest inaczej i mniej wyraźnie niż osób młodych. Być może dlatego, że zmarszczki mogą być źródłem mylnych sygnałów. Być może, łatwiej rozpoznajemy nastrój rówieśników.
"Gniew na starszej twarzy postrzegany jest jako mieszanka emocji” – twierdzi dr Ursula Hess, autor badań. "Oczywiste jest, że istotną różnicę w komunikowaniu się czyni, czy uważasz, że ktoś jest po prostu zły, czy jest zarówno zły i smutny. "

Osoby starsze mają więcej życiowego doświadczenia. Dr Hess twierdzi, że wyniki byłyby zupełnie inne, gdyby uczestnicy badania byli w wieku do starszych twarzy.  Wraz z dojrzewaniem nabywamy doświadczenia w odczytywaniu emocji innych ludzi. Mimo, że sygnały na starzejącej się twarzy są mniej czytelne, i my z wiekiem uczymy się je rozpoznawać. Zwykle, emocję odczytujemy także z innych sygnałów – postawy, ruchu - których na zdjęciu nie widać.
Obserwuje się, że twarze ludzi, którzy odmłodzonych przez chirurga plastycznego, po liftingu, korekcie powiek, leczeniu wypełniaczami zmarszczek, oceniane są jako jaśniejsze i bardziej wyraziste emocjonalnie.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.