piątek, 11 października 2013

Zdrowe jedzenie zwalnia bieg czas...

To, co jemy wpływa na nasze zdrowie.

Codzienny posiłek może dostarczać nam energii, ale może też utrzymywać w zdrowiu serce, skórę oraz zachować odpowiednią masę ciała. Aby tak się działo, spełnione muszą być dwa warunki.

Po pierwsze - dieta musi być bogata w błonnik, pełna warzyw i owoców, białka i zdrowych tłuszczy. To pomaga poczuć sytość wcześniej i jednocześnie przyjąć mniej kalorii, a tym samym utrzymać w ryzach swoją wagę.

Po drugie – dieta powinna zawierać przeciwutleniacze, witaminy i minerały.

 



Aby nasze ciało utrzymać w dobrej kondycji należy wzbogacić codzienną dietę o 5 produktów.

1. Zielona fasola
Spożywanie zielonej fasoli i innych jarzyn o wysokiej zawartości błonnika, pozwala uniknąć przybierania na wadze, a nawet wspomaga odchudzanie bez stosowania specjalnej diety - sugerują badania publikowane w Journal of Nutrition.
Naukowcy odkryli, że kobiety, które zwiększyły spożycie błonnika traciły na wadze, podczas gdy kobiety, które pozbyły się z diety błonnika, przybierały na wadze. Naukowcy ustalili prosty wzorzec odchudzania: dodawanie do posiłku 8 g błonnika na każde 1000 kalorii spowodowało utratę około 4 i 1/2 kg w krótkim czasie. Jeśli spożywasz dziennie 2000, powinieneś zwiększyć ilość błonnika w swojej diecie o 16 gramów. Maliny, ciecierzyca i truskawki mogą ci pomóc w najedzeniu się do syta i nie przytyć.
2. Łosoś
Kwasy tłuszczowe omega-3 kwasy, w które obfitują tłuste ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk, może zwiększyć odporność twojej skóry na promieniowanie UV. Z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition, wynika, że u osób, które więcej niż 150 gram ryb tłustych ryb w tygodniu, zauważono o 30% mniej zmian przedrakowych skóry. Badacze uważają, że kwasy omega-3 działają jak tarcza, chroniąc ściany komórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
3. Jagody
Jedzenie filiżanki mieszanych owoców jagodowych (np. czerwone maliny, truskawki, jagody) dziennie przez 8 tygodni, powodowało zwiększenie poziomu HDL („dobrego” cholesterolu) i obniżało ciśnienie krwi – dwie dobre wiadomości na naszego serca. Wykazały to badania publikowane w American Journal of Clinical Nutrition.
Szeroki zakres polifenoli - wspomagających zdrowie związków roślinnych - które zawierają antocyjany i kwas elagowy – jest przyczyną tych korzystnych zjawisk.
4. Arbuz
Badania wykazują, że jedzenie owoców, które są pełne wody, na przykład arbuza, pomaga utrzymać poczucie sytości przy spożywaniu mniejszej dawki kalorii (co ciekawe, picie czystej wody nie daje tego efektu). Arbuz zawiera 92% wody, jest dobrym źródłem witaminy C. Jego czerwona odmiana (są jeszcze pomarańczowe lub żółte) ma też sporą ilość likopenu - przeciwutleniacza - który chroni przed chorobami serca i niektórymi rodzajami raka. Inne warzywa zawierające głównie wodę to m.in.: ogórki (95%), sałata (90%) i truskawki (91%).
5. Pomidory
Należy jeść produkty zawierające duże ilości witaminy C, takie jak pomarańcze, pomidory, truskawki i brokuły. Wszystkie są źródłem substancji wygładzających skórę.
Badania publikowane w American Journal of Clinical Nutrition łączą młodzieńczy wygląd skóry z witaminą C. Wyniki sugerują, że zwiększone spożycie witaminy C z naturalnych produktów wiąże się z obniżeniem skłonności skóry do wysuszania się i powstawania zmarszczek, typowych objawów starzenia się, szczególnie u kobiet.
Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, ale też wspomaga syntezę kolagenu i powstrzymuje jego związany z wiekiem ubytek.

(tekst na podstawie http://www.eatingwell.com; zdjęcia pixabay.com, sxc.hu)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.