środa, 11 września 2013

Starość a zadania rozwojowe człowieka - cz. III

Każdy okres życia, także późna dorosłość, stawia człowiekowi zadania rozwojowe, którym powinien sprostać, aby odczuć satysfakcję z życia.

...
Dążenie do rozwoju przez całe życie, zwłaszcza obecnie, jest koniecznością. Wpływa na większe poczucie własnej wartości, użyteczności i spełnienia.  Sprzyja nawiązaniu więzi, zapobiega społecznej izolacji, jakże niepożądanej w aspekcie, jakości życia. Kształtuje pozytywne wyobrażenia o starości i osobach w starszym wieku, zapobiegając tym samym marginalizacji. W znacznej mierze każdy z nas kreuje obraz własnej starości i może swoją postawą zwalczać negatywne stereotypy. Wchodzenie w okres starości z bagażem negatywnych doświadczeń i wyobrażeń skutkuje frustracją i depresją.

Warto pamiętać o tym, że osoba dorosła ma duży potencjał rozwojowy, który należy odkryć, uaktywnić i pielęgnować. Dlatego od najmłodszych lat należy się uczyć kreatywności w odniesieniu do własnej osoby. Skutkuje ona lepszym radzeniem sobie z kryzysem starości.

Jakość rozwoju człowieka zależy od ciągłego doskonalenia wiedzy, umiejętności, postaw, wyzwalania sił intelektualnych, rozbudzania wartości moralnych. Trwający przez całe życie proces samowychowania pozwala poznać i opanować sztukę starzenia się, czyli „umiejętność przystosowania się do nowych warunków życia, jakie niesie ze sobą okres starości i tworzenia na nowo sensu swojego życia”.
Dobra adaptacja do starości to umiejętność radzenia sobie z problemami tego okresu, przy sprawowaniu bieżącej kontroli nad nieuchronnością procesu starzenia się i jakością życia w warunkach zwiększających się ograniczeń i coraz bar dziej widocznych strat. Na dobrą adaptację do starości wskazują takie czynniki, jak: dobry stan zdrowia, aktywność, pogoda ducha, dobry stan umysłu, otwartość na kontakty, szczerość, pozytywna samo ocena oraz poczucie satysfakcji z życia.

Starość jest okresem swoistej refleksji, nad jakością przeżytych lat, rozrachunku dokonywanego z samym sobą.


http://www.flickr.com/photos/28028849@N02/3830932098/




(Źródło: H. Zielińska-Więczkowska, K. Kędziora-Kornatowska, T. Kornatowski, Starość jako wyzwanie, Gerontologia Polska, tom 16, nr 3, Via Medica)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.