poniedziałek, 30 września 2013

Użyj mózgu, by spowolnić starzenie ...

Starzenie się organizmu jest procesem nieuniknionym i nieodwracalnym – twierdzą pesymiści.

Ale jego przebieg może być modyfikowany – dodają optymiści.

Obdarowani wielką nadzieją dorzucają – starzenie dotyczy ciała, a to zawsze można opóźnić, na przykład przez zdrowe odżywianie…

Nie wątpliwie, na starzenie istotny wpływ wywierają nasze nawyki, nałogi i przede wszystkim sposób odżywiania się.

Mamy aż nadto dowodów, że istnieje ścisła zależność miedzy rodzajem pożywienia a rozwojem organizmu, odpornością na choroby, a także długością życia człowieka.
O sposobie odżywiania się decyduje – na ogół - pierwotne środowisko człowieka, wierzenia religijne, przesądy. Obecnie na sposób żywienia się wpływają głównie czynniki ekonomiczne.
Z powodu ograniczeń finansowych lub braku pełnej sprawności fizycznej umożliwiającej samodzielne przygotowywanie posiłków, nasza codzienna dieta może powodować więcej negatywnych niż pozytywnych skutków w organizmie.
Szczególnie, gdy dieta zależy od tego, co można tanio kupić w najbliższym sklepie lub co przyniosą opiekunowie. Gdy w pośpiechu korzystamy z przemysłowo przygotowywanych posiłków fast food, albo to, co jest pod ręką - nasz organizm może rozwijać się tylko pozornie, a po pewnym czasie zaczynamy odczuwać dolegliwości dieto-pochodnych.

Nasz sposób odżywiania się zależy od reakcji warunkowych, wynikających z upodobań smakowych z dzieciństwa, oraz od awersji do niektórych pokarmów. Reakcje te mogą się zmieniać pod wpływem mody lub porad autorytetów żywieniowych lub lekarza.
Bywa, że bałagan w naszym życiu wprowadzają diety poprawiające funkcje narządów, które mają rewitalizować organizm, a wśród nich głodówki. Te pomysły na „zdrowe odżywianie” bywają wzajemnie sprzeczne, niespójne i – niestety – nie wszystkie ich negatywne skutki są natychmiastowe.

Aubrey de Grey twierdzi, że nie musimy się starzeć. Że możemy być długowieczni niczym biblijni patriarchowie. Badania wskazują, że starzenie dotyczy przede wszystkim komórek. Do niedawna ty, co w starzeniu się przerażało, było zanikanie komórek w mózgu. Dziś wiemy, że neurogeneza nie ustaje. Możemy ją wspomagać i zachować potencjał intelektualny o wiele dłużej. Nawet w późnym wieku możemy się uczyć rozwijać.
Zatem warto zwrócić szczególną uwagę, na odżywianie się – dostarczanie komórkom właściwego materiału. Szczególnie zadbać o komórki mózgowe.
Na ogół zajmujemy się tym, co widać – skórą, mięśniami. Gdy odczuwamy ból, przypominamy sobie o wątrobie, żołądku, nerkach. Jak przełamiemy tabu – o jelitach.
Dla mózgu mamy telewizję, która na ogół tylko go torturuje…



Przede wszystkim mózg warto dotleniać.

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.