sobota, 14 września 2013

Starzenie się w oczach Brytyjczyków ...

 

Starość zaczyna się, gdy mamy 59 lat, dwa miesiące i dwa tygodnie.

W wiek średni wchodzimy, gdy osiągamy 40 lat, osiem miesięcy i dwa tygodnie. …


… Wykazują to badania, w których wzięło udział 2171 dorosłych Brytyjczyków.
Badanie te wykonano na potrzeby Departamentu Pracy i Emerytur, aby ocenić reformy systemu opieki zdrowotnej. Stwierdzono, że postrzeganie wieku różni się w zależności od wieku respondentów, płci i stanu zatrudnienia.

Dla brytyjskich kobiet proces starzenia się przebiega wolniej niż dla mężczyzn. Średnio kobiety uważają, że starość nadchodzi w wieku 60 lat, czterech miesiące i dwóch tygodni. Mężczyźni gotowi są uznać, że nadeszła starość, gdy skończą 58 lat.
Podobnie, kobiety - w porównaniu do mężczyzn – dłużej czują się młode. Brytyjskie kobiety wierzą, że średni wiek zaczyna się, gdy mają 42 lata i dziewięć miesięcy, mężczyźni zaś przyznają, że młodość się skończyła, gdy mają 38 i pół roku.

Badanie wykazało, że postrzeganie cezury zmian wiekowych jest odmienne w zależności od wieku badanych. Ludzie przed 50-tką uważają, że starość zaczyna się już w wieku 46 lat i dziewięć miesięcy. Osoby po 50-tce lokują początek starości na 62 lata, siedem miesięcy i dwa tygodnie.

Badani z grupy wiekowej „16 do 24” sądzą, że wiek średni zaczyna się, gdy kończymy już 32 lata. Ale 80-ciolatkowie przyznają, że weszli w ten wiek, gdy ukończyli dopiero 52 lata.

Badacze i urzędnicy zgodnie przyznali, że w postrzeganiu starzenia się zauważamy "potencjał stereotypów wiekowych, które należy stosować w sposób bardzo zróżnicowany ...".
Badania pokazały, że im jesteśmy starsi myślimy, że starość zaczyna się później i że jeszcze nas nie dotyczy. Nagle dostrzegamy, ile mamy lat i myślimy: „o nie, nie jestem stary, przecież nie czuję się staro”.
Badanie pokazało także, że istnieje znacząca dyskryminacja starości wśród młodych ludzi - i to jest niepokojące. Młodzi ludzie mają tendencję do myślenia ludzi, że osoby starzejące się są dla społeczeństwa balastem, są „nieużyteczne”. „A przecież to nieprawda” – mówią pracownicy Departamentu Pracy i Emerytur.

Dygresja: Postrzeganie starości przez młodych można zrozumieć. Każdy z nas był młody, nie każdy jednak dożyje późnej starości. Jednak warto sobie uświadomić, że postawa młodych wobec starości w znacznej mierze kreowana jest przez rodziców – ludzi w wieku średnim lub u progu starości…

 

(Źródło: Deccan Chronicle; http://www.deccanchronicle.com/130102/lifestyle-health-workplace/article/middle-age-begins-40-and-old-age-59 )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.